Παρασκευή 13 Νοεμβρίου 2015

Ηττα 1-0 για την Εθνική από το Λουξεμβούργο στο ντεμπούτο του Μίκαελ Σκίμπε

Το ντεμπούτο του στον πάγκο της Εθνικής ομάδας έκανε απόψε ο γερμανός προπονητής Μίκαελ Σκίμπε στον εκτός έδρας φιλικό αγώνα της "γαλανόλευκης" με το Λουξεμβούργο,στο "Stade Municipal",στο οποίο ηττήθηκε 1-0.

Το παιχνίδι ήταν μεν φιλικό,αλλά μετράει στην παγκόσμια κατάταξη των χωρών.

Ο νέος τεχνικός δεν έκανε ιδιαίτερες αλλαγές στη σύνθεση της ομάδας,η οποία κινήθηκε περίπου στα ίδια μέτρια επίπεδα που μας έχει συνηθίσει,είχε όμως ευκαιρίες για γκολ απέναντι σε μια υποδεέστερη ομάδα όπως το Λουξεμβούργο,από την οποία τελικά κατάφερε να χάσει μόλις δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Δοκάρι μόλις στο 3': O Χολέμπας έβγαλε από αριστερά στον Μήτρογλου και με πλασέ αυτός έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετές καλές φάσεις,αλλά δεν είχε γκολ...

Στο δεύτερο μπήκε και πάλι δυνατά η Εθνική μας: Στο 54' Ο Μήτρογλου κινείται καλά, βρίσκει χώρο και σουτάρει αλλά το σουτ του μπλοκάρεται και στο 59' χάθηκε τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα που έφτασε πολύ κοντά στο γκολ.Σουτ του Σάμαρη και μεγάλη επέμβαση από τον Ζούμπερ. Ο Μήτρογλου στην επαναφορά δεν μπόρεσε να απειλήσει...

Κι ο Καπίνο όμως χρειάστηκε να επέμβει πολλές για να κρατήσει το 0 στην άμυνα...,αλλά στο τέλος υπέκυψε!

Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 86' ο Τιλ,ο οποίος ανενόχλητος πλάσαρε άουτ.

Το γκολ "ψήνονταν" κι ήρθε στο 92' για τους γηπεδούχους:Ο Τζαβέλλας χάνει τον αντίπαλό του, η μπάλα φτάνει στον Γιοακίμ που παίρνει τα βήματα από τον Κυριάκο και τον βγάζει εκτός θέσης και με προβολή που περνάει κάτω από τα πόδια του Καπίνο κάνει στις καθυστερήσεις το 1-0.

Η Εθνική Ελλάδας έδειξε δυο πρόσωπα στο ματς. Ένα καλό στο πρώτο 45' λεπτο όπου είχε την υπεροχή και τις φάσεις για να βάλει δυο και τρία γκολ και ένα πολύ κακό στο δεύτερο μέρος. Είναι απορίας άξιον γιατί ο γερμανός προπονητής αρκέστηκε στις τρεις αλλαγές και δεν είδε περισσότερους παίκτες ν' αγωνίζονται....

Λουξεμβούργο: Ζουμπέρ, Σανό, Φίλιπς(67' Φίλιπς), Γκέρσον(76' Τιλ), Μάρτινς(63' Ντα Μότα), Μπενσί(93' Σνελ), Γιοακίμ, Μαλζέ, Ντελγκάντο, Μουτς(85' Χόλτερ), Γιανς

Ελλαδα: Καπίνο, Βύντρα, Σιόβας(78' Μόρας), Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Ταχτσίδης, Σάμαρης, Πέλκας(46' Τζόλης), Χολέμπας(69' Αραβίδης), Καρέλης, Μήτρογλου