Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2015

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας να κερδίσει τον κακό της δαίμονα την Ισπανία,ήττα 73-71

Η πρώτη μεγάλη μάχη για την Εθνική μας στο Ευρωμπάσκετ 2015,απόψε  απέναντι στην Ισπανία,δυστυχώς δεν στέφθηκε από επιτυχία.

Η ευστοχία των Ισπανών και τα πολλά δικά μας επιθετικά λάθη μας άφησαν έξω από τους ημιτελικούς της διοργάνωσης.

Η παράδοση μίλησε και σήμερα... μετά από ένα δραματικό ματς οι Ισπανοί πήραν την πρόκριση με 73-71

Οι Ισπανοί μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και ξέφυγαν με 8-2,οι Ελληνες παίκτες συνήλθαν γρήγορα και ισοφάρισαν το σκορ.Η ευστοχία των Ισπανών τους έδινε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου που η ομάδα μας πέρασε μπροστά 55 - 57...

Στην τέταρτη περίοδο ενώ ξεκινήσαμε καλά στο τρίλεπτο οι Ισπανοί ξέφυγαν για να φτάσουμε στο  5λεπτο με το σκορ 64-60 υπέρ τους... κι έγινε 66-61 τρία λεπτά πριν τη λήξη.

Δύο απανωτά λάθη των Ελλήνων στην επίθεση μας στέρησαν το πλησίασμα στο σκορ,ενώ απέμειναν δύο λεπτά για το τέλος και οι Ισπανοί να κερδίζουν δύο βολές ξεφεύγοντας στο 68-61.

Στους επτά πόντους η διαφορά υπέρ των Ισπανών κι ο χρόνος να 'χει λιγοστέψει ασφυκτικά!

68-63 ένα λεπτό πριν τη λήξη...

Στα 27" οι Ισπανοί μπροστά με 69-65...

Στα 13" 70-68... και με δύο εύστοχες βολές 72-68 και 72-71 με τρίποντο του Σλούκας,ενώ απομένουν 4" και κατοχή οι Ισπανοί!

Πέτυχαν μία βολή.... 73-71 και εισιτήριο για τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Η Ελλάδα τώρα θα παλέψει για τις θέσεις 5-8,ώστε να πάρει το εισιτήριο για το προολυμπιακό τουρνουά του Ρίο.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 39-32, 55-57, 73-71.
Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ 27 (1), Φερνάντεθ, Ροντρίγκεθ 10 (1), Ρίμπας 3 (1), Ρέγιες 5, Κλαβέρ 2, Γιουλ 8 (2), Μίροτιτς 18 (2).

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 5, Ζήσης 5, Σπανούλης 10 (1), Καλάθης 14 (2), Περπέρογλου, Σλούκας 3 (1), Καϊμακόγλου, Κουφός 9, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).