Κυριακή 20 Μαΐου 2012

Η Τσέλσι κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ στα πέναλτι

Η Τσέλσι Πρωταθλήτρια Ευρώπης 2012 κόντρα σε όλα τα προγνωστικά

Στο στάδιο του Μονάχου απόψε δεν έφτασαν 120 λεπτά αγώνα για να βγει ο νικητής του Τσάμπιονς Λιγκ ανάμεσα σε Μπάγερν και Τσέλσι.
Στο 83' ο Μύλερ για τη Μπάγερν και στο 88' ο Ντρογκμπά για την Τσέλσι έγραψαν το 1-1 του κανονικού αγώνα.Να σημειωθεί ότι στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο Τσεχ,τερματοφύλακας της Τσέλσι, απέκρουσε πέναλτι του Ρόμπεν για να πάνε οι δύο ομάδες στα πέναλτι.
Εκεί πιο τυχερή φάνηκε η Αγγλική ομάδα,που ευστόχησε σε 4 πέναλτι  έναντι 3 της Μπάγερν και κατέκτησε το τρόπαιο.
Χαρακτηριστικό του αγώνα τα 14 κόρνερ που κέρδισε η Μπάγερν χωρίς κανένα κέρδος απέναντι σε 1 της Τσέλσι από το οποίο προήλθε το γκολ της ισοφάρισης!

Για την ιστορία οι συνθέσεις των ομάδων
Μπάγερν Μονάχου (Γιουπ Χάινκες): Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Τίμοστσουκ, Κοντέντο, Σβάινσταϊγκερ, Κρόος, Ρόμπεν, Μίλερ(86' Φαν Μπούιτεν), Ριμπερί(96' Όλιτς), Γκόμεθ

Τσέλσι (Ρομπέρτο Ντι Ματέο): Τσεχ, Μποσίνγκουα, Κέιχιλ, Λουίζ, Κόουλ, Μίκελ, Λάμπαρντ, Καλού(84' Τόρες), Μάτα, Μπέρτραντ(73'Μαλουντά) , Ντρογκμπά