Κυριακή 19 Αυγούστου 2018

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μιχαλεντζάκης! - Μετάλλια και από Μακροδημήτρη - Καρυπίδη

Χρυσή... επιτυχία για τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη με πανελλήνιο ρεκόρ στα 100μ. πεταλούδα της κατηγορίας S8 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Δουβλίνου. "Ασημένιος" ο Μακροδημήτρης στα 100μ. ύπτιο S2, 3ος ο Καρυπίδης στα 100μ. ύπτιο του Ευρωπαϊκού.

Πρωταθλητής Ευρώπης στα 100μ. πεταλούδα, στέφθηκε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης. Ο 20χρονος πρωταθλητής κατέκτησε -με πανελλήνιο ρεκόρ- το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας S8, φτάνοντας έτσι τα δύο στη διοργάνωση του Δουβλίνου, αφού στην πρεμιέρα ήταν πρώτος και στα 200μ. μικτής ατομικής SM8.

Η επίδοση του Μιχαλεντζάκη ήταν 1:03.60 ενώ στον πρωινό προκριματικό ήταν πρώτος στη σειρά του με 1:07.08. Και στις δύο περιπτώσεις, ο Μιχαλεντζάκης κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ του Κωνσταντίνου Φύκα από τον Μάιο του 2002 στην Αθήνα με 1:14.08.

Τρίτωσαν τα μετάλλια για τον Αριστείδη Μακροδημήτρη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Δουβλίνου. Ο τρις Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου, κατέκτησε την δεύτερη θέση στα 100μ. ύπτιο S2 με 2:19.27, την ίδια στιγμή που ο Δημήτρης Καρυπίδης ήταν 3ος στην S1 (7ος στον τελικό) λόγω των ενοποιημένων κατηγοριών με χρόνο 3:09.90.

Πλέον η Ελλάδα μετράει εννέα μετάλλια στη διοργάνωση του Δουβλίνου και συγκεκριμένα πέντε χρυσά (Μιχαλεντζάκης 2, Μακροδημήτρης 2, Κωστάκης), δύο ασημένια (Μακροδημήτρης, Σφαλτός) και ισάριθμα χάλκινα (Καρυπίδης).