Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2013

Ηττα με 92-88 και άδοξη επιστροφή για την Εθνική μας του μπάσκετ

Στην δεύτερη παράταση έλυσαν τις διαφορές τους Ελλάδα και Κροατία.
Η εθνική μας είχε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη αλλά... το λέι απ του Νίκου Ζήση στο τέλος της πρώτης παράτασης  δεν ήταν εύστοχο κι έτσι πήγε σε δεύτερη παράταση,όπου παραδόθηκε στην ευστοχία των Κροατών.

Δυστυχώς παρά τις πρώτες καλές εμφανίσεις σ' αυτό το τουρνουά,
στην συνέχεια η Εθνική μας είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της και η ήττα από την Σλοβενία ήταν καθοριστική,αφού σήμερα ακόμα και με νίκη ήθελε ήττα των Ισπανών και των Φινλανδών μαζί για να περάσει στους 8 τις διοργάνωσεις.

Ηταν ένα συγκλονιστικό ματς σε όλη τη διάρκειά του, όπου έσπασαν καρδιές και κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, η εθνική μας έχασε με 88-92 από την Κροατία και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Οι διεθνείς μας πάλεψαν σκληρά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά η τύχη τους γύρισε την πλάτη σε αρκετά σημεία του με κορυφαία το άστοχο λέι απ του Ζήση στην εκπνοή της πρώτης παράτασης.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-34, 51-50, 70-70 (κ.α.), 77-77 (1η παρ.), 92-88 (2η παρ.)