Τετάρτη 30 Αυγούστου 2023

Ελλάδα - Νέα Ζηλανδία 83 - 74: Νίκη πρόκρισης στους "16" του Mundobasket με τρομερή ανατροπή (βίντεο)

Η Εθνική μας Ομάδα βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 15 πόντους από τη Νέα Ζηλανδία, αλλά με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, έφθασε σε μία σπουδαία νίκη και πανηγύρισε την πρόκριση στους "16" του Mundobasket 2023.

Παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 15 πόντους διαφορά, η Εθνική Ελλάδας έπαιξε εκπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Λαρεντζάκη να υποστηρίζει στην επίθεση τον τρομερό Παπαπέτρου (20 και 27 πόντους αντίστοιχα), η “γαλανόλευκη” κατάφερε να φθάσει τελικά σε μία άνετη νίκη.

Το επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 51-31 και η ομάδα του Ιτούδη πανηγύρισε μία εντυπωσιακή πρόκριση στον επόμενο γύρο του Mundobasket 2023.

Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε “μουδιασμένα” το ματς και με πολλές δυσκολίες στην επίθεση, επέτρεψε στη Νέα Ζηλανδία να πάρει το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε μάλιστα στο +5 για τους ΝεοΖηλανδούς, με τη “γαλανόλευκη” να έχει πετύχει μόνο 15 πόντους, χωρίς κάποιο “πυλώνα” στο επιθετικό της πλάνο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν αυτός που βγήκε μπροστά και “οδήγησε” την Εθνική Ελλάδας, φθάνοντας τους 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Η άμυνα της ομάδας του Ιτούδη όμως, επέτρεψε στη Νέα Ζηλανδία να βρει πολλά ελεύθερα σουτ από μακριά και με 7/12 τρίποντα, να πάρει ακόμη και προβάδισμα 15 πόντων, πριν το 43 - 32 στο 20′.

Μετά την ανάπαυλα, η Εθνική Ελλάδας μπήκε δυνατά στο παρκέ και με εξαιρετικές άμυνες “μάζεψε” τη διαφορά στους 6 πόντους (44-38), με τη Νέα Ζηλανδία να αντιδράει προσωρινά, αλλά την “γαλανόλευκη” να επανέρχεται με δύο… έμμεσα τρίποντα από Γουόκαπ και Παπαπέτρου, για το 49-46 στο 26′.

Στη συνέχεια η ομάδα του Ιτούδη έχασε αρκετές ευκαιρίες ακόμη για την προσπέραση στο σκορ, αφού μείωσε και σε 51-50, αλλά η Νέα Ζηλανδία “έκλεισε” το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 54-50.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Ελλάδα συνέχισε να είναι εκπληκτική στην άμυνα και βρήκε τα σουτ για να φέρει… τούμπα το ματς! Με πέντε σερί πόντους του Λαρεντζάκη και τον Παπαπέτρου να παραμένει εύστοχος, η Εθνική μας πέρασε μπροστά στο σκορ με 59-54 στο 33′. Με την ψυχολογία υπέρ της και την άμυνά τις να οδηγεί τους Νεοζηλανδούς σε πάνω από 20 λάθη συνολικά, η Εθνική μας Ομάδα κατάφερε στο τέλος να φθάσει και σε μία νίκη χωρίς άγχος, αφού επικράτησε με 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (Κάμερον): Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα)