Κυριακή 24 Ιουνίου 2018

«Χρυσός» και ο Βαζαίος στους Μεσογειακούς Αγώνες! - 5 μετάλλια στην κολύμβηση

Το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική στους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταραγόνα κατέκτησε χθες ο Ανδρέας Βαζαίος. Πέντε συνολικά τα ελληνικά μετάλλια.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ανδρέας Βαζαίος στην Ταραγόνα, όπου διεξάγονται οι Μεσογειακοί Αγώνες.

Ο Έλληνας πρωταθλητής της κολύμβησης τερμάτισε πρώτος στα 200μ. μεικτής ατομικής, με επίδοση 1:59.40 και πήρε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην κολύμβηση για την ελληνική αποστολή.
Το ασημένιο πήγε στον Ισπανό Γκονζάλες με 2.00.53 και το χάλκινο στον Σάντος (Πορτογαλία) 2.00.83. Πέμπτος τερμάτισε ο Γιώργος Σπανουδάκης με επίδοση 2.01.85.

Το πρώτο όμως ελληνικό μετάλλιο στην κολύμβηση ήρθε από τον Απόστολο Χρήστου. Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού τερμάτισε τρίτος στον τελικό των 50μ. ύπτιο με χρόνο 25.35 και κατέκτησε το χάλκινο. Την τρίτη θέση κατέλαβαν επίσης η Νόρα Δράκου στα 50μ. ύπτιο και η Άννα Ντουντουνάκη στα 100μ. πεταλούδα.