Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2011

Ο Ιταλός Ιβάν Γκουντίν νικητής του «ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ 2011» για δεύτερη χρονιά

Ο ΙΤΑΛΟΣ ΙΒΑΝ ΓΚΟΥΝΤΙΝ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΧΗ ΧΡΟΝΙΑ, ΑΝΑΔΕΙΧΘΗΚΕ ΝΙΚΗΤΗΣ ΣΤΟ ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ!

Ο Ιταλός Ιβάν Γκουντίν γράφει την δική του ιστορία στο «ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ», καθώς αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά νικητής, τερματίζοντας πρώτος τα ξημερώματα του Σαββάτου μπροστά στο άγαλμα του Λεωνίδα στη Σπάρτη, καταχειροκροτούμενος από τους πολίτες της πρωτεύουσας της Λακωνίας, που βρέθηκαν στους δρόμους, για να υποδεχθούν τους αθλητές που πήραν μέρος στο «29ο ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ».Ο νικητής έκανε τη διαδρομή σε 22 ώρες,56' και 45"

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στη διαδρομή Αθήνα-Σπάρτη απόστασης 246 χλμ. Μετείχαν 285 αθλητές και αθλήτριες, από 39 χώρες.

Από Ελληνικής πλευράς εντυπωσίασε ο Γιώργος Κουτσιούκος...
, που τερμάτισε στην 13η θέση. Με εξαιρετική τακτική και σταθερό τέμπο από την αρχή του αγώνα, ο Κουτσιούκος έκανε σωστή κατανομή δυνάμεων και τερμάτισε στην Σπάρτη λίγο μετά τις 12 το μεσημέρι, με χρόνο 29 ώρες 06.΄18΄΄.

Στην 16η θέση τερμάτισε ένας ακόμη Έλληνας, ο Δημήτρης Καραχάλιας με χρόνο 29 ώρες 50΄.33΄΄, ενώ στην 23η θέση βρέθηκε ο Γιώργος Βλάχος (31.01΄.36΄΄).

Στο «29ο ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ», διακρίθηκαν ιδιαίτερα οι Γερμανοί και Ιάπωνες αθλητές. Συγκεκριμένα, πέντε Γερμανοί και τρεις Ιάπωνες βρέθηκαν στην πρώτη 12αδα. Αρκετά πίσω από τον Ιταλό αθλητή Ιβάν Γκουντίν που κάλυψε τα 246 χλμ. της διαδρομής σε 22 ώρες 56΄.45΄΄, τερμάτισαν ο Ιάπωνας Γιούζι Σακάι (24 ώρες 21΄.29΄΄) και ο Γερμανός Μίκαελ Βάνισεκ (24 ώρες 55΄.04΄΄). Ο Ιβάν Γκουντίν βελτίωσε την περσινή του επίδοση κατά έξι λεπτά.

Πρώτη γυναίκα που καταχειροκροτήθηκε όταν έφθασε και τερμάτισε μπροστά στο άγαλμα του Λεωνίδα στη Σπάρτη, ήταν η Σίλβια Λούμπικς από την Ουγγαρία, με χρόνο 29 ώρες 06΄.50΄΄ και κατέλαβε την 14η θέση στην γενική κατάταξη.

ΙΒΑΝ ΓΚΟΥΝΤΙΝ: «ΤΟ «ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ» ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΚΑΛΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΥΠΕΡΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ»

Ο Ιταλός νικητής Ιβάν Γκουντίν μετά τη νίκη του δήλωσε: «Το «ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ» είναι ο πιο καλός αγώνας υπεραποστάσεως που υπάρχει στον κόσμο. Ένας επίπονος αλλά ξεχωριστός αγώνας. Οι καιρικές συνθήκες ήταν καλές. Η καρδιά ξεχειλίζει από χαρούμενα αισθήματα. Θέλω να ευχαριστήσω τους διοργανωτές, που μου έδωσαν την δυνατότητα, να ξαναζήσω αυτά τα υπέροχα συναισθήματα. Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στους Έλληνες για την συμπαράσταση σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής και εδώ στην Σπάρτη στον κόσμο που με υποδέχθηκε με αγάπη στον τερματισμό, μπροστά το άγαλμα του Λεωνίδα».

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΙΑΚΙΡΗΣ

Ο πρόεδρος του Διεθνούς Συνδέσμου Σπάρταθλον κ. Παναγιώτης Τσιακίρης, παρά τις δυσκολίες που υπήρχαν πριν από την διοργάνωση, με την απεργία των αυτοκινητιστών και την απρόσκοπτη άφιξη των αποστολών, ένιωσε ανακουφισμένος μετά την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα.

Χαρακτηριστικά τόνισε: «Ο αγώνας πήγε πάρα πολύ καλά, δεν είχαμε απρόβλεπτα γεγονότα. Οι καιρικές συνθήκες ήταν καλές και βοήθησαν ώστε να έχουμε μία καλή διοργάνωση. Όλα τα μέλη του Συνδέσμου δούλεψαν υποδειγματικά και συνέβαλαν τα μέγιστα στην επιτυχία του «29ου ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ». Θέλω να ευχαριστήσω θερμά το Ίδρυμα «ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΙΑΡΧΟΣ», που είναι ο αποκλειστικός δωρητής στο «ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ 2011», και θα είναι κοντά μας και θα μας στηρίζει και για τα επόμενα δύο χρόνια».