Πέμπτη 25 Ιουνίου 2020

Ολυμπιακός - ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ θα είναι οι φιναλίστ του εφετινού Κυπέλλου Ελλάδας, διασταυρώνοντας τα «ξίφη» τους στο τελευταίο ματς της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια (είχαν επικρατήσει με 2-1 οι «κιτρινόμαυροι»).

Χθες η ΑΕΚ αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 με τα γκολ των Μαντσίνι (57’) και Ντινγκινί (90’+3’), κατάφερε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+6’) να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα με το γκολ του Λιβάγια, ενώ στην παράταση ο Κροάτης επιθετικός ήταν εκείνος που με δεύτερο τέρμα στο 102’, σφράγισε την πρόκριση της ομάδας του.

Στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Ολυμπιακός με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (64’ Μασούρας, 85΄ Καμαρά) ανέτρεψε την ήττα του στο πρώτο ματς (2-3) κι επέστρεψε στον τελικό μετά από τέσσερα χρόνια.

Η ημερομηνία διεξαγωγής του τελικού δεν έχει οριστεί ακόμα,αλλά σύμφωνα με το πρόγραμμα των play off πάει προς το τέλος Ιουλίου....