Σάββατο 26 Απριλίου 2014

Ο ΠΑΟΚ θέλει να σπάσει την κατάρα του ΟΑΚΑ

Γράφει ο Σταύρος Σουντουλίδης
Ο ΠΑΟΚ πρέπει, αν θέλει να στεφθεί κυπελλούχος Ελλάδας, να σπάσει σήμερα την κατάρα του ΟΑΚΑ! Στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας ο Δικέφαλος έχει χάσει τους δύο προηγούμενους τελικούς και δεν θέλει να… τριτώσει το κακό!

Το 1983 ηττήθηκε με 2-0 από την ΑΕΚ στον τελικό όπου έχασε
απίστευτες ευκαιρίες με Κούδα, Δημόπουλο και Κωστίκο, ενώ το 1985 έχασε με 4-1 από τη Λάρισα (παίζοντας με 10 παίκτες από το 18’ λόγω αποβολής του Βασιλάκου), η οποία του στέρησε το ντάμπλ, αφού νωρίτερα ο Δικέφαλος είχε κερδίσει το πρωτάθλημα.

Στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ δεν έχει κερδίσει ποτέ σε αγώνα Κυπέλλου. Ναι, καλά διαβάσατε. Μάλιστα όποτε ο ΠΑΟΚ έχει αντιμετωπίσει στο Κύπελλο ομάδα που χρησιμοποιούσε ως έδρα το Ολυμπιακό στάδιο είχε αποκλειστεί! Το 1985 αποκλείστηκε στα πέναλτι (4-3) από τον Ολυμπιακό (κ.α.: 0-0). Το 1991 ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 2-0 στο ΟΑΚΑ και ο “Δικέφαλος” παρότι κέρδισε στη ρεβάνς με 1-0, τελικά αποκλείστηκε. Το 1993 ο ΠΑΟΚ απέσπασε ισοπαλία 0-0 στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό, αλλά στη ρεβάνς το ματς έληξε επίσης 0-0 και ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκε στα πέναλτι (με 4-5). Το 2000 ο ΠΑΟΚ έχασε με 2-1 από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και αποκλείστηκε (είχε χάσει με 1-2 και στην Τούμπα).

Το 2007 ο Δικέφαλος είχε κερδίσει με 2-1 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, αλλά έχασε με 3-1 στην παράταση στο ΟΑΚΑ (κ.α.: 2-1) και αποκλείστηκε (το ματς στην παράταση το είχε στείλει ο Γιώργος Γεωργιάδης που είχε μειώσει σε 2-1). Τέλος, το 2011 στα ημιτελικά, απέσπασε ισοπαλία 0-0 στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ, αλλά αποκλείστηκε τελικά από την “Ένωση” χάνοντας με 0-1 στην Τούμπα!

Μαζί με τους δύο χαμένους τελικούς σε 9 επισκέψεις στο ΟΑΚΑ για αγώνες Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ μετράει 7 ήττες (η μία στα πέναλτι με 4-3 από τον Ολυμπιακό στις 20/11/1985 μετά από 0-0) και μόλις δύο ισοπαλίες!