Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016

Ο Κενυάτης Λόμπουαν νικητής του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας - Πρώτος Ελληνας ο Χριστόφορος Μερούσης

Πρώτη Ελληνίδα η Ουρανία Ρεμπούλη

Ο κενυάτης αθλητής Λούκα Ρότις Λουμπουάν ήταν ο νικητής του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, τερματίζοντας στο Καλλιμάρμαρο στάδιο με χρόνο 2 ώρες, 12 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα που αποτελεί τον 15ο καλύτερο χρόνο της ιστορίας.

Πρώτος Ελληνας ο Χριστόφορος Μερούσης με χρόνο 2:24:58,που τερμάτισε 9ος και 12ος ο Κώστας Γκελαούζος 2:26:08.Τρίτος Ελληνας ο Δημοσθένης Ευαγγελίδης με 2:29:40. στην 13η θέση

Νωρίτερα ολοκληρώθηκαν οι κούρσες των 5 και 10 χιλιομέτρων.

Λίγο πριν τον τερματισμό του Αυθεντικού Μαραθωνίου, στο Καλλιμάρμαρο πραγματοποιήθηκε εκδήλωση, παρουσία των ελλήνων ολυμπιονικών του Ρίο, Λευτέρη Πετρούνια, Σπύρου Γιανιώτα και Άννας Κορακάκη.

Επίσης κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης γνωστοποιήθηκε πως ο Ρον Χιλ δώρισε στον ΣΕΓΑΣ το κύπελλο που κατέκτησε στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα το 1969 στην Αθήνα!