WEIS
RALF
GERMAN
M

Ο Ιταλός Ιβαν Κουντίν κατάφερε να αναδειχθεί νικητής στο «ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ 2010», σημειώνοντας τον έβδομο καλύτερο χρόνο (23 ώρες 03΄.06΄΄), στην 28χρονη ιστορία του θεσμού.
Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στη διαδρομή Αθήνα-Σπάρτη απόστασης 246 χλμ. Μετείχαν 325 αθλητές και αθλήτριες, από 32 χώρες, αριθμός ρεκόρ για την διοργάνωση.
Πρώτος Έλληνας, ύστερα από εξαιρετική εμφάνιση αναδείχθηκε ο Στέργιος Αναστασιάδης, που τερμάτισε 10ος με 29 ώρες 03΄.14΄΄. Είναι χαρακτηριστικό, ότι ο Αναστασιάδης είναι αξιωματικός στο ΝΑΤΟ, υπηρετεί στην Ισπανία και ήρθε για να τρέξει στο «ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ»!
Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Δημήτρης Πετρολιάγκης που κατέλαβε την 17η θέση με χρόνο 30.34΄.26΄΄, ενώ 25ος ήταν ο Γιώργος Κουτσιούκος, με 31.41΄.38΄΄.

Πρώτη γυναίκα και 14η στην κατάταξη τερματισμού, είναι η Έμιλυ Γκέλντερ από την Βρετανία, με χρόνο 30 ώρες 17΄.03΄΄. Στην 30η θέση βρέθηκε η δεύτερη γυναίκα, η Μασούμι Γιοσιμούρα από την Ιαπωνία με χρόνο 32.32΄.41΄΄.
Ο τερματισμός των αθλητών συνεχίζεται μέχρι αυτή την ώρα (18:55) έχουν τερματίσει 128 δρομείς.
Δείτε εδώ αναλυτικά τον πίνακα τερματισμού!
Read more: Go to TOP and Bottom