Κυριακή 4 Ιουνίου 2017

Αυτοκράτειρα η Ρεάλ, 4-1 τη Γιουβέντους (φωτο & βίντεο)

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 4-1 τη Γιουβέντους στο Κάρντιφ και κατέκτησε το Champions League για 2η σερί φορά, 3η τα τελευταία 4 χρόνια και 12η στην ιστορία! Έγραψε ιστορία ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η αυτοκράτειρα του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου είναι η Ρεάλ, καθώς η ομάδα της Μαδρίτης νίκησε 4-1 τη Γιουβέντους στον τελικό του Κάρντιφ και κατέκτησε το Champions League για 12η φορά στην ιστορία της!
Έγινε μάλιστα η πρώτη μετά τη Μίλαν το 1990 που παίρνει το τρόπαιο για δεύτερη σερί χρονιά (η πρώτη βέβαια στα χρόνια που η διοργάνωση λέγεται Champions League), ενώ έγινε και η πρώτη που βάζει 4 γκολ σε 90άλεπτο τελικού από το 4-0 της Μίλαν επί της Μπαρτσελόνα το 1994 στην Αθήνα!
Τα 12 τρόπαια τα έχει πάρει σε 15 τελικούς, ενώ έχει 3 τρόπαια τα τελευταία 4 χρόνια! Όσον αφορά στη Γιουβέντους, έχει χάσει πλέον 7 τελικούς σε 9 συμμετοχές (2 χαμένους τα τελευταία 3 χρόνια, 5 σερί χαμένους).
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε 2 γκολ και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ για 5η σερί χρονιά και για 6η συνολικά, ξεπερνώντας τον Λιονέλ Μέσι, ενώ έγινε ο πρώτος στην ιστορία που σκοράρει σε 3ο τελικό του Champions League!
Ο Πορτογάλος άνοιξε το σκορ στο 20', σε ιδανική αντεπίθεση, αλλά απάντησε ο Μάριο Μάντζουκιτς με ένα από τα πιο όμορφο τέρματα στην ιστορία της διοργάνωσης. Η "Γιούβε" όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να κρατήσει μπάλα, απλά αμύνθηκε και δεν είχε την τύχη με το μέρος της.
Όπως στο 0-1, έτσι και στο 1-2 απ'το τρομερό σουτ του Καζεμίρο (61'), η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό πριν καταλήξει στα δίχτυα του Μπουφόν, ο οποίος έχασε και τον τρίτο τελικό της καριέρας του, κάτι που σίγουρα αντιλήφθηκε όταν ο Ρονάλντο έκανε το 1-3 στο 64', με κοντινό πλασέ στην κίνηση, ενώ επίσης από κοντά έκανε διαμόρφωσε το τελικό 1-4 ο Μάρκο Ασένσιο στο 90'.
Ο Ζινεντίν Ζιντάν, ο οποίος την πρώτη κόκκινη κάρτα της καριέρας του στη Γιουβέντους την είχε πάρει για φάουλ στο Μασίμο Αλέγκρι (!) σε ματς με την Περούτζα (1996), έχει πλέον δύο κατακτήσεις Champions League ως προπονητής, αν και είναι λιγότερο από δύο χρόνια προπονητής.

Γιουβέντους - Ρεάλ 1-4

Σκόρερς: 27' Μάντζουκιτς / 20' και 64' Κρ. Ρονάλντο, 61' Καζεμίρο, 90' Μάρκο Ασένσιο
Γήπεδο: "Millennium Stadium", Κάρντιφ
Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)
Η Γιουβέντους ξεκίνησε αρκετά δυναμικά τον τελικό, με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν να κάνει τις δύο πρώτες τελικές στον στόχο, στο 3ο και στο 4ο λεπτό, με τον Κέιλορ Νάβας να μπλοκάρει αρχικά την κεφαλιά του Αργεντινού και στην επόμενη φάση του μακρινό σουτ του (με δεύτερη προσπάθεια).
Στο 7' ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του τελικού, ξανά για την "Γιούβε", με τον Μίραλεμ Πιάνιτς να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά τον Κοσταρικανό πορτιέρε να κάνει σπουδαία απόκρουση.
Αυτό που δεν κατάφερε να κάνει η "γηραιά κυρία" στα πρώτα λεπτά της κυριαρχίας της, το έκανε η Ρεάλ όταν είχε πλέον ισορροπήσει το ματς, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να ανοίγει το σκορ στο 20'.
Οι Ισπανοί βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Πορτογάλος από τον άξονα έδωσε δεξιά στον Ντάνι Καρβαχάλ και ο δεξιός μπακ γύρισε ξανά την μπάλα στον Ρονάλντο, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1, με την μπάλα πάντως να έχει βρει λίγο και στον Μπονούτσι.
Η απάντηση της Γιουβέντους δεν άργησε και ήταν εντυπωσιακή, με τον Μάριο Μάντζουκιτς να ισοφαρίζει 1-1 στο 27', με απίθανο τέρμα, ένα από τα καλύτερα στην ιστορία της διοργάνωσης!
Ο Πιάνιτς έκανε την σέντρα από δεξιά με αποδέκτη τον Αλέξ Σάντρο, ο οποίος από αριστερά έκανε το "γέμισμα", ο Ιγκουαΐν και πάλι στην κίνηση έδωσε στον Μάντζουκιτς και ο Κροάτης αφού κοντρόλαρε με το στήθος έκανε γυριστό στην κίνηση και "κρέμασε" τον Νάβας. Απίθανο!
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς άλλες φάσεις, με τις ομάδες προσεκτικές, όπως και στις αρχές του δεύτερου μέρους, με την Γιουβέντους όμως όσο περνούσαν τα λεπτά να μην μπορεί να κρατήσει την μπάλα και απλά να αμύνεται.
Στο 54' η Ρεάλ απείλησε με το σουτ του Μόντριτς, στο 56' με αυτό του Μαρσέλο και στο 59' αυτό του Ίσκο, αλλά στο 61', το τρομερό σουτ του Καζεμίρο κατέληξε στα δίχτυα του Μπουφόν, ξανά με την βοήθεια της τύχης!
Το 2-1 λοιπόν για τη Ρεάλ ήρθε με πολύ δυνατό σουτ στην κίνηση απ'τον Βραζιλιάνο αμυντικό μέσο, με την μπάλα να έχει κοντράρει στο "τακουνάκι" του Σάμι Κεντίρα, να αλλάζει αρκετά πορεία και τον Μπουφόν να μην προλαβαίνει να αντιδράσει.
Μόλις 3 λεπτά αργότερα οι Ισπανοί έκαναν στο 3-1, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει και στο δεύτερο ημίχρονο! Ο Λούκα Μόντριτς έκλεψε την μπάλα, έκανε το "ένα-δύο" με τον Καρβαχάλ και εν συνεχεία την σέντρα από δεξιά, με τον Πορτογάλο να πιάνει το πλασέ στην κίνηση στο πρώτο δοκάρι και αυτήν την φορά χωρίς καμία κόντρα να νικά ξανά τον Μπουφόν.
Ο σπουδαίος Ιταλός τερματοφύλακας μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του και για 4η φορά, καθώς στο 90' ο Μάρκο Ασένσιο με κοντινό πλασέ από πάσα του Μαρσέλο διαμόρφωσε το τελικό 1-4.
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ : Μπουφόν, Μπαρτζάλι (66' Κουαδράδο), Μπονούτσι, Κιελίνι, Αλέξ Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς (70' Μαρκίζιο), Ντάνι Άλβες, Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα (78' Λεμινά), Ιγκουαΐν.
ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Κρόος (89' Μοράτα), Μόντριτς, Ίσκο (82' Μάρκο Ασένσιο), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (77' Μπέιλ).