Κυριακή 2 Αυγούστου 2015

Το χρυσό η Εθνική Ελλάδος στο Ευρωμπάσκετ Εφήβων, 64 - 61 την Τουρκία

Ματς για καρδιακούς,ιδίως στα τελευταία λεπτά,απόψε ο τελικός του Ευρωμπάσκετ Εφήβων στο Βόλο ανάμεσα στην Ελλάδα και την Τουρκία.

Μετά από πολλά καρδιοχτύπια η Ελληνική ομάδα πήρε τη νίκη με 64 - 61 και το χρυσό μετάλλιο!

Οι γείτονες από την αρχή του παιχνιδιού ξέφυγαν στο σκορ,μάλιστα έφτασαν τη διαφορά και στους 14 πόντους κάποια στιγμή,όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο μίλησε η Ελληνική ψυχή.

Με πολύ καλή άμυνα και εξαιρετική επίθεση τα Ελληνόπουλα γύρισαν το σκορ και στέφθηκαν πανηγυρικά πρωταθλητές Ευρώπης παίρνοντας το χρυσό μετάλλιο για τρίτη φορά στην κατηγορία των Εφήβων,είχαν πάρει ένα το 1995 και άλλο ένα το 2008! .

Καλύτερη η Τουρκία πήρε κεφάλι από το πρώτο δεκάλεπτο 12-19,το δεύτερο 25-37,το τρίτο 41-48 και τέλος 64 - 61

Ελλάδα: Λούντζης, Ντουζίδης, Μιλεντίγεβιτς, Φλιώνης, Μιχαλούτσος, Μουράτος, Σκουλίδας, Χρηστίδης, Δίπλαρος, Σκορδάς, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος

Τουρκία: Αλ, Γιλμάζ, Οντσέλ, Τασκιράν, Ουλκέρ, Μπερίσα, Κορκμάζ, Ντουρμάζ, Γκαζί, Μπαϊράκ, Γιουρτσεβέν, Τουντς.