Κυριακή 3 Αυγούστου 2014

Αγγιξε το μετάλλιο η Εθνική Εφήβων,αλλά... το πήρε η Κροατία με 75 - 71

Η Εθνική Ελλάδος και η Εθνική Κροατίας αναμετρήθηκαν πριν από λίγο στο μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μπάσκετ U18, που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας,για την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Νικητές και τροπαιούχοι οι Κροάτες με 75 - 71

Η Εθνική μας άρχισε τον αγώνα πολύ δυνατά κι άντεξε τρία δεκάλεπτα,ενώ στο 4ο πάλεψε ηρωικά με νύχια και με δόντια (χωρίς τον Χαραλαμπόπουλο,που έφυγε στο 34' με 5 φάουλ) απέναντι στην αήττητη μέχρι χτες Κροατία κι έφυγε με το κεφάλι ψηλά,τερματίζοντας στην 4η θέση.

Ορεξάτη και δυνατά μπήκε η Εθνική μας στο πρώτο δεκάλεπτο και κατατρόπωσε τους Κροάτες με 11-19....

Το ίδιο δυνατά ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική μας,ενώ οι Κροάτες ήταν ιδιαίτερα άστοχοι (στο 15λεπτο είχαν ήδη 11 άστοχα τρίποντα!!!!).... Η Εθνική μας έμεινε 4 λεπτά χωρίς πόντο και.... τελικό σκορ δεκαλέπτου 19-9, δηλαδή ημίχρονο με τους Κροάτες να προηγούνται δύο πόντους 30-28.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο... και την Ελλάδα να 'χει το προβάδισμα στα πρώτα 6 λεπτά και στη συνέχεια μία μπρος και μία πίσω με τελικό σκορ δεκαλέπτου 24-24....

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με την Κροατία να προηγείται ένα καλάθι 54-52!
Πιο δυνατοί οι Κροάτες πήραν κεφάλι από την αρχή και μετά το πρώτο πεντάλεπτο άρχισαν ν' αυξάνουν τη διαφορά και να την κρατάνε στους 5 πόντους και να δείχνουν πλέον έμπρακτα την ανωτερότητά τους σαν ομάδα.
Κι όμως στα 8" πριν τη λήξη η Εθνική μας κατάφερε να μειώσει στο καλάθι 73-71.

Δύο βολές οι Κροάτες και... 75-71 στα 7".... και λήξη του αγώνα!

Σημαντικό στατιστικό στοιχείο:
Μέχρι σήμερα η Κροατία είχε μόνο μία ήττα από τη διοργανώτρια Τουρκία χτες στον ημιτελικό,ήταν η ομάδα που κυριαρχούσε στις στατιστικές κατηγορίες, καθώς ήταν πρώτη σε πόντους (84,6), ριμπάουντ (50,3) και ασίστ (20,1), ενώ η Εθνική μας ήταν 4η σε πόντους (73,4), 5η σε ριμπάουντ (41,3) και 6η σε ασίστ (15,3).