Πέμπτη 28 Αυγούστου 2014

Καρδιοχτύπησε ο Αστέρας Τρίπολης,αλλά προκρίθηκε αν κι έχασε με 3-1

Καρδιοχτύπησε μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αστέρας Τρίπολης,αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ μέσα στη Λάρνακα,μπροστά σε λιγοστούς οπαδούς του.

Οι Τριπολιτσιώτες παρότι προηγήθηκαν στο σκορ κι έχοντας υπέρ τους και το 2-0 του πρώτου αγώνα στη συνέχεια υποχώρησαν και η Μακάμπι το εκμεταλλεύτηκε φτάνοντας πολύ κοντά στο να περάσει αυτή, αλλά...

Στο 23' ο Γκοϊάν με κεφαλιά κάνει το 0-1 για τον Αστέρα.

Στο 27' ο Μπαντάς πλάσαρε τον Θεοδωρόπουλο ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 54' ο Ζάχαβι εκτέλεσε πέναλτι,που παραχώρησε ο Παντελιάδης, κάνοντας το 2-1 για την Μακάμπι.

Στο 75' ο Πρίσα μετά από απόκρουση του Θεοδωρόπουλου έκανε το 3-1 για τους Ισραηλινούς.

Στο 90' ο Θεοδωρόπουλος κράτησε όρθιο τον Αστέρα με μια σπουδαία απόκρουση.

Στο 93' ο  Πάρα του Αστέρα από πολύ μακριά,κάτω από τη σέντρα παραλίγο να σκοράρει,αφού έπιασε στον ύπνο τον τερματοφύλακα των Ισραηλινών.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπένι Ταμπάκ): Χουάν Πάμπλο, Τιμπί, Μπεν Χαρούς, Γκαρσία, Άλμπερμαν, Ζάχαβι, Μίκχα, Γεϊνί, Ίγκιεμπορ(61' Μπεν Χαϊμ), Μπεν Μπασάτ(72' Πρίσα), Μπαντάς(85' Ράντι)

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Κουρμπέλης, Μουνάφο, Ουσέρο, Ρόλε(77' Σανκαρέ), Μάσα(59' Τιε Μπι), Ντε Μπλάσις (87' Πάρα)