Πέμπτη 10 Ιουλίου 2014

Την πρόκριση στα πέναλτι η Αργεντινή και τελικό με Γερμανία την Κυριακή (βίντεο)

Στον τελικό μετά από 24 χρόνια

- Μετά από 24 χρόνια αποτυχιών η Αργεντινή θα βρεθεί στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, διεκδικώντας το 3ο της Μουντιάλ
- Η “αλμπισελέστε” ήρθε ισόπαλη (0-0) με την Ολλανδία, αλλά πήρε το “εισιτήριο” στη διαδικασία των πέναλτι (2-4), όπως είχε κάνει και το 1990 στον ημιτελικό με την Ιταλία
- Ο Ρομέρο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σαμπέγια, αποκρούοντας δυο εκτελέσεις, σαν... άλλλος Γκοεγκοετσέα
- Την Κυριακή στις 22:00 ο μεγάλος τελικός κόντρα στην Γερμανία, σε μια επανάληψη του τελικού του Μουντιάλ της Ιταλίας
- Το Σάββατο Βραζιλία και Ολλανδία θα αναμετρηθούν στον μικρό τελικό της διοργάνωσης

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Η Αργεντινή θα είναι η αντίπαλος της Γερμανίας στο μεγάλο τελικό του 20ού Παγκοσμίου Κυπέλλου (13/07, 22:00). Ο δεύτερος ημιτελικός του τουρνουά με την Ολλανδία κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 ο αγώνας στο 90λεπτο και στην παράταση), όπου η «αλμπιστελέστε» με πρωταγωνιστή τον Ρομέρο, που απόκρουσε δύο, επικράτησε με 4-2 των «οράνιε» και την Κυριακή στο Μαρακανά θα διεκδικήσει το 3ο τρόπαιο στην Ιστορία της

Η "Arena" του Σάο Πάολο σίγησε πριν από τη σέντρα του ημιτελικού, προκειμένου να τιμηθεί η μνήμη του θρυλικού Αλφρέντο ντι Στέφανο, ο οποίος απεβίωσε την Δευτέρα σε ηλικία 88 ετών. Το ξεκίνημα των δυο ομάδων ήταν πολύ προσεκτικό, αφού προσπάθησαν πρώτα να μην αφήσουν χώρους, που θα τους έφερναν αμυντικά προβλήματα, ενώ στην επίθεση δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικές. Η καλύτερη στιγμή στο πρώτο τέταρτο του ματς ήρθε από την εκτέλεση φάουλ του Μέσι, στην οποία ο Σίλεσεν μπλόκαρε (15').

Η Αργεντινή πήρε τα ηνία στη συνέχεια, έβγαλε... εκτός παιχνιδιού τους φαν Πέρσι – Ρόμπεν, έγινε πιο επιθετική κυρίως με προσπάθειες των Πέρεζ και Λαβέτσι και είχε μια ακόμα καλή στιγμή στο 24' με την κεφαλιά – ψαράκι του Γκαράι.

Λίγο πριν από το μισάωρο, ο Χαβιέ Μασεράνο ήρθε σε σύγκρουση με ποδοσφαιριστή της Ολλανδίας, με αποτέλεσμα να ζαλιστεί και να σωριαστεί στο έδαφος. Όπως είναι φυσικό, όλοι ανησύχησαν βλέποντας τον Αργεντινό διεθνή να καταρρέει, ωστόσο ο ίδιος δεν φαίνεται να είχε κάτι σοβαρό, καθώς δύο λεπτά αργότερα, μπήκε κανονικά στον αγωνιστικό χώρο.

Η παραγωγή... φάσεων συνέχισε να είναι ανύπαρκτη (καλομάθαμε όλοι από το Βραζιλία – Γερμανία) ο ρυθμός δεν βελτιώθηκε κι έτσι το 0-0 του ημιχρόνου ήρθε φυσιολογικότατα, αφού και οι δυο ομάδες ήταν άψογες στα αμυντικά τους καθήκοντα

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε με την έναρξη της επανάληψης (παιχνίδι κέντρου με αρκετά μαρκαρίσματα και λάθη), με τους Ρόμπεν και Μέσι να είναι πολύ καλά μπλοκαρισμένοι (ο Φλάαρ εξαφάνισε τον επιθετικό της Μπαρτσελόνα).

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να κρατούν σε χαμηλό ρυθμό το παιχνίδι, προσπαθώντας να βρουν την πιο κατάλληλη στιγμή για να “χτυπήσουν” και να... κλέψουν το παιχνίδι, με την βροχή όμως να εμφανίζεται στο Σάο Πάολο. Η σημαντικότερη στιγμή του παιχνιδιού ήρθε στο 75', με τον Πέρεζ να κάνει τη χαμηλή σέντρα από δεξιά και τον Ιγκουαΐν να στέλνει την μπάλα -με προβολή- στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Ο Σαμπέγια προσπάθησε να “χτυπήσει” το ματς, περνώντας στο τελευταίο δεκάλεπτο τους Παλάσιο και Αγκουέρο. Οι “οράνιε” όμως ήταν αυτοί που έχασαν τεράστια ευκαιρία για να πάρουν το ματς στο 90+1, αλλά ο Μαστσεράνο σταμάτησε τον Ρόμπεν πριν δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η Ολλανδία είχε λίγο καλύτερη εικόνα στην παράταση, με τον Ρόμπεν να βρίσκει κάποιους χώρους να κινηθεί και να πιέσει την άμυνα της “αλμπισελέστε”. Το ματς όμως έφτασε στα πέναλτι, αφού ο Παλάσιος έχασε στο 115 μοναδική ευκαιρία για να “σκοτώσει” τους Ολλανδούς, όπως και ο Ροντρίγκες στο 117'.

Ο Φλάαρ δεν έχασε μονομαχία στο ματς, αλλά έχασε το πρώτο πέναλτι των “οράνιε”, ο Ρομέρο απέκρουσε εντυπωσιακά και αυτό του Σνάιντερ (3ο στη σειρά) και με 2-4 πέναλτι η Αργεντινή πέρασε στον τελικό του Μουντιάλ