Δευτέρα 28 Ιουλίου 2014

Μεγάλη νίκη της Εθνικής εφήβων με 89 - 85 επί της Ισπανίας

Ενα ματς γκραν γκινιολ που κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις

Στο πρώτο ματς της δεύτερης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος,που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας, η Εθνική Εφήβων της χώρας μας αντιμετώπισε στις 16:15 την Ισπανία και πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη με 89 - 85

Η Εθνική Ελλάδος πέτυχε μεγάλη νίκη μετά από ένα φοβερό ξέσπασμα τα τελευταία λεπτά της 4ης περιόδου και στις δύο παρατάσεις που ακολούθησαν!

Mε πρωταγωνιστές το Χαραλαμπόπουλο,το Σταμάτη και τον Κόνιαρη η Εθνική μας έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο 5λεπτο της 4ης περιόδου μ' ένα σερί 13-0.

Από κει που έχανε 59-49 πέρασε μπροστά με 59-62!
Τελικό σκορ του κανονικού αγώνα 65-65 και το ματς σε 5λεπτη παράταση...

Στην παράταση το σκορ πήγαινε πόντο πόντο με την Εθνική μας να προηγείται 69-71 δύο λεπτά πριν τη λήξη...

70-74 μετά  και... παραλίγο έμφραγμα στη συνέχεια...

73-74 στα 20" μετά από τρίποντο των Ισπανών σε τραγικό λάθος της Ελληνικής άμυνας!

73-75 στα 4",αφού ο Μπιλλής αστόχησε στη μία από τις δύο βολές και οι Ισπανοί σε δύο βολές... ισοφαρίζουν 75-75 και δεύτερη παράταση...

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η Εθνική μας και τη δεύτερη παράταση με το Σταμάτη να είναι... ασταμάτητος και τους Ισπανούς να παλεύουν επίσης ηρωϊκά!

Και πάλι μπροστά η Εθνική μας 79-82 στα 2' πριν τη λήξη

1 λεπτό ακόμα και η Ελλάδα προηγείται 82-84

Τρίποντο του Σταμάτη και όλα τελείωσαν 82-87...

Αξιοι συμπαραστάτες των τριών προαναφερθέντων και οι Μήτογλου,Οικονομόπουλος,Κώττας,Παπαγιάννης,Μπιλλής και Μουράτος.

Τα στατιστικά της κανονικής διάρκειας του αγώνα.