Πέμπτη 28 Ιουνίου 2012

Πανηγυρική πρόκριση της Ιταλίας στον τελικό του Euro 2012 (βίντεο με τα γκολ)

Ιταλία - Γερμανία 2-1
Με τα δύο φοβερά γκολ του Μπαλοτέλι στο 20' με κεφαλιά και στο 36' με κεραυνό η Ιταλία πέταξε έξω τη Γερμανία και πέρασε στον τελικό του Euro 2012,όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία!
Οι Ιταλοί πέτυχαν νωρίς τα δύο γκολ και πήγαν στα αποδυτήρια με πλεονέκτημα.
Στην επανάληψη οι Γερμανοί πίεσαν ασφυκτικά αλλά δεν ήταν εύκολο να διασπάσουν την άμυνα των Ιταλών,οι οποίοι στις αντεπιθέσεις τους γίνονταν επικίνδυνοι κι είχαν αρκετές ευκαιρίες για να κάνουν το 3-0!
Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στους Γερμανούς που πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Οζίλ .Στα δύο λεπτά που απέμειναν δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να δεχτούν την ήττα τους.

Για την ιστορία οι συνθέσεις των ομάδων
Γερμανία: Νόιερ, Χούμελς, Μπαντστούμπερ, Λαμ, Μπόατενγκ (71' Μίλερ), Κεντίρα, Σβαϊνστάιγκερ, Oζιλ, Κρόος, Ποντόλσκι (46' Ρόις), Γκόμεζ (46' Κλόζε).

Ιταλία: Μπουφόν, Κιελίνι, Μπαλτσαρέτι, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Μαρκίζιο,Ντε Ρόσι, Μοντολίβο (63' Τιάγκο Μότα), Πίρλο, Μπαλοτέλι (70' Ντι Νατάλε), Κασάνο (58' Ντιαμάντι).